Επίσκεψη στο Πυροσβεστικό Μουσείο (Παλλήνη)

Μουσείο Πυροσβεστικής (Παλλήνης)

Το Πυροσβεστικό Μουσείο, στην Παλλήνη, χωρίς να είναι ένα αμιγώς παιδικό μουσείο,

το μεγαλύτερο διάστημα της λειτουργίας του έχει ιδιαίτερα μεγάλη επισκεψιμότητα από σχολεία προσχολικής και σχολικής ηλικίας.

Στα μάτια των μικρών παιδιών οι πυροσβέστες φαντάζουν «υπερήρωες», γιατί η επέμβασή τους σε εξαιρετικά κρίσιμες στιγμές κινδύνου είναι καταλυτικά σωτήρια.

Με την κατάλληλη προετοιμασία για την επίσκεψή μας στο Μουσείο και για τα εκθέματα που είδαμε τα παιδιά σας / μας είχαν την συμπεριφορά συνειδητού επισκέπτη. Με ενδιαφέρον και περιέργεια άκουγαν και παρακολουθούσαν την υπεύθυνη της ξενάγησης του Μουσείου κ. Βασιλική.

Σκοπός μας δεν ήταν να διδάξουμε αλλά να προκαλέσουμε τα παιδιά να κάνουν ερωτήσεις. Έτσι και έγινε μας «βομβάρδισαν» στα πως και στα γιατί !!!

Δοκιμάσαμε κράνη!!!

Μας ενθουσιάσε η αίθουσα με τα εκθέματα - παιχνίδια.

Είδαμε το πρώτο όχημα της πυροσβεστικής.

Τέλος γίναμε για λίγο πυροσβέστες και μεις τα παιδιά και καταφέραμε να κάνουμε κατάσβεση μιας εικονικής πυρκαγιάς. Δεν θα μπορούσε να κλείσει πιο όμορφα η επίσκεψή μας στο Μουσείο!!!