Παιχνίδια γνωριμίας

Τις πρώτες μέρες του νηπιαγωγείου συνηθίζουμε να παίζουμε παιχνίδια γνωριμίας για να "σπάσουμε τον πάγο", να δέσει η ομάδα και να δημιουργηθούν οι πρώτες φιλίες μεταξύ των παιδιών.

Παρακάτω σας έχω τρία δωρεάν εκτυπώσιμα παιχνίδια όπου τα παιδιά καλούνται με ευχάριστο τρόπο να μοιραστούν πληροφορίες για τον εαυτό τους.

1ο παιχνίδι: Το εκτυπώνετε, το πλαστικοποιείτε και είναι έτοιμο. Θα χρειαστείτε μόνο πιόνια και ζάρι. Πατώντας πάνω στην εικόνα θα μπορείτε να το αποθηκεύσετε και να το εκτυπώσετε.

game1 1

2ο Παιχνίδι: Παίζεται στο πάτωμα. Εκτυπώνουμε όλους τους κύκλους (σε χρωματιστά φύλλα το παιχνίδι θα φαίνεται πιο ελκυστικό) και τους τοποθετούμε στο πάτωμα με όποια σειρά θέλουμε. Τα παιδιά είναι τα πιόνια. Στη συνέχεια παίρνουμε ένα μεγάλο ζάρι για να ξεκινήσει το παχνίδι.

Το παιχνίδι το κατεβάζετε πατώντας εδώ.

3ο Παιχνίδι: Το εκτυπώνετε, το πλαστικοποιείτε και είναι έτοιμο. Θα χρειαστείτε μόνο πιόνια και ζάρι. Πατώντας πάνω στην εικόνα θα μπορείτε να το αποθηκεύσετε και να το εκτυπώσετε.

game2

Την αρχική ιδέα του παιχνιδιού την βρήκα εδώ.