Mysteries at the museums

Φέτος το σχολείο μας, για δεύτερη χρονιά συμμετέχει σε ευρωπαικό πρόγραμμα e Twinning, σε συνεργασία με 7 σχολεία απ' όλη την Ελλάδα αλλά και από την Ιταλία. Ο τίλτος του προγράμματος είναι:

"Mysteries at the museums"

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα εντάσσεται στη μαθησιακή περιοχή "Μελέτη του Περιβάλλοντος". Μέσα από το πρόγραμμα και με τη βοήθεια των Τ.Π.Ε. τα παιδιά θα αναπτύξουν στάσεις και αξίες που αφορούν την πολιτισµική ανάπτυξη, µε την ενίσχυση της εθνικής και πολιτισµικής ταυτότητας των µαθητών και να αποκτήσουν µια πρώτη γνωριµία µε τους πολιτιστικούς χώρους του τόπου στον οποίο ζουν, ώστε να γίνουν ενεργοί πολίτες.
Το πρόγραμμα ξεκίνησε τον Οκτώβριο και θα ολοκληρωθεί τον Μάιο.

Μέσα από το ιστολόγιο του σχολείου μας θα ενημερώνεστε για την πορεία του προγράμματος.
Σύμφωνα με τον προγραμματισμό που έχει γίνει, ο Οκτώβριος ήταν ο μήνας των γνωριμιών. Γνωριμίες των εταίρων και συνεργατών στο πρόγραμμα, των σχολείων και των παιδιών αλλά και γνωριμία με τον υπολογιστή, το διαδίκτυο και την πλατφόρμα του eTwinning, το twinspace.
Ξεκινήσαμε με την ενημέρωση των γονέων μέσω επιστολής αλλά και στην ενημερωτική συνάντηση που έγινε στην αρχή της χρονιάς.

1 2018

Τα σχολεία που θα συμμετέχουν φέτος στο πρόγραμμα είναι τα εξής:

b612b21fc

Η πρώτη διαδικτυακή συνάντηση με τις άλλες συναδέλφους έγινε για να μιλήσουμε πιο διεξοδικά για το πρόγραμμα:

b59b9bcc

Επειδή το πρόγραμμα είναι ευρωπαικό η γλώσσα των δημοσιεύσεων στην πλατφόρμα του twinspace θα είναι η αγγλική.

Παρουσιάσαμε τις περιοχές μας:

padlet ub4df1cqw04q

Αλλά και τα σχολεία:

bbc1502a

c011fc086

Το πρόγραμμα του προγράμματος έχει ως εξής:

programma

Φτιάξαμε ομάδα στο facebook και στο messenger για καλύτερη και πιο άμεση επικοινωνία:

Screenshot 1

Παίξαμε τα πρώτα μας παιχνίδια για γνωρίσουμε τους ήρωες και την γλώσσα προγραμματισμού (STEM):

b2d9f0a6

bb114e84e