Αφιέρωμα του περιοδικού Σχεδία για την Αγροτική Εκπαίδευση

Η «σχεδία» είναι το μοναδικό ελληνικό περιοδικό δρόμου και μέλος του Διεθνούς Δικτύου Εφημερίδων Δρόμου(International Network of Street Papers-INSP), το οποίο απαριθμεί 122 περιοδικά δρόμου, σε 41 χώρες, με 14.000 άστεγους, άνεργους πωλητές και 6.000.000 διεθνώς αναγνώστες.

Στο τεύχος του Σεπτεμβρίου 2018 η Σχεδία έκανε ένα αφιέρωμα γύρω από την Αγροτική Εκπαίδευση. Η αγροτική εκπαίδευση δεν αφορά μονάχα τους παραγωγούς. Η ένταξη αγροτικών μαθημάτωνστα σχολεία θα δημιουργήσει ευσηνείδητους πολίτες. Ένας σχολικός κήπος είναι ένα ισχυρό εργαλείο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης. Μέσω της κηπουρικής, οι μαθητές γίνονται υπεύθυνοι φροντιστές.

Ευχαριστώ πολύ την δημιογράφο κ. Αλεξάκη Δανάη για την όμορφη συνέντευξη και το αξιόλογο άρθρο που έγραψε.

Ολόκληρο το άρθρο εδώ.