Κλείσιμο έργου Etwinning - "Vegetables and fruits"

Το έργο “Vegetables and fruits” - “Φρούτα και λαχανικά”, πραγματοποιήθηκε συνεργατικά κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2017-2018. Σκοπός του έργου ήταν να μάθουν τα παιδιά τα οφέλη των φρούτων και λαχανικών και να τα συμπεριλάβουν οικειοθελώς στην διατροφή τους.

bce3e796 opt

bdcd7086 opt

Οι μαθητές καταπιάστηκαν με διάφορες δραστηριότητες και κατασκευές για την εκπλήρωση αυτού του σκοπού. Φύτεψαν στο μποστάνι του σχολείου, ψήφισαν το αγαπημένο τους φρούτο και λαχανικό, δοκίμασαν συνταγές του κόσμου τις οποίες και αντάλλαξαν τα σχολεία-εταίροι μεταξύ τους και έπειτα συνεγράφη ηλεκτρονικό συνταγολόγιο. Κατασκεύασαν κούκλες φρούτων και λαχανικών και στη συνέχεια δημιουργήθηκε συνεργατική διαδραστική αφίσα όπου διέδιδε μηνύματα υγιεινής διατροφής μέσα από τραγούδια, ποιήματα και σλόγκαν.