Επίσκεψη στο Λαογραφικό Διαδραστικό Μουσείο Βαρνάβα

"... χαρά στ' αμπέλια, πανηγύρια,

κι άλλες χαρές στα πατηρήρια.

Καλή  μουστιά σου βαρελάκι,

γλυκό να κάνεις το κρασάκι."

Ίδια και μεγαλύτερη και η δική μας η χαρά, στο πάτημα των σταφυλιών στο ΛΑογραφικό Μουσείο στο Βαρνάβα στις 27/9/2017. Με την μουστιά και την κανέλα, μοσχοβόλησαν στο φούρνο τα μουστοκούλουρα, που με τόσο κέφι ζυμώσαμε και απολαύσαμε!

Εξαιρετική και πολύ βιωματική η προσέγγιση του θέματος από τους υπεύθυνους του Μουσείου, για αυτό και τα παιδιά ενθουσιάστηκαν, το έζησαν, το χάρηκαν και μας το εξέφρασαν!

"Τρύγος - θέρος - πόλεμος" λέει ο λαός μας και πράγματι ο τρύγος, το θέρος, το όργωμα, η σπορά και το λιομάζεμα ήταν από τις βασικότερες ασχολίες της ελληνικής υπαίθρου.

Όσο κι αν μηχανοποιήθηκαν οι αγροτικές ασχολίες, οι παραδοσιακοί τρόποι αυτών των αγροτικών εργασιών, είναι κομμάτι της Ελληνικής παράδοσης και του πολιτισμού μας.

Φοράμε τα καπέλα μας και πάμε να τρυγήσουμε!!!

Αναπαράσταση πως να πατάμε τα σταφύλια στο πατητήρι.

Πλένουμε τα πόδια μας στην βρύση και μπαίνουμε στο πατητήρι.

Ο μούστος που βγάλαμε!!!

Τα υλικά για τα μουστοκούλουρα. Φορέσαμε ποδιές και είμαστε έτοιμοι να ζυμώσουμε και να πλάσουμε.

Συνταγή για μουστοκούλουρα

Μέχρι να ψηθούν τα μουστοκούλουρα πήγαμε και μια βόλτα στο λαογραφικό μουσείο και είδαμε το κατώγι και το σπίτι...

Ευχαριστούμε πολύ για την όμορφη και βιωματική επίσκεψη!!

"....Αετόμορφα τα έχει τα ψηλά βουνά