Η ζωφόρος του Παρθενώνα

Στις 30 Μαίου 2017 οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε μια βιωματική εκπαιδευτική δράση με θέμα "Η ζωφόρος του Παρθενώνα".

Μέσα απο μια παράσταση-δραματοποιημένη αφήγηση τα παιδιά σκαρφαλώνουν στην Ακρόπολη, για να γνωρίσουν όλους τους Θεούς του Ολύμπου, όπως απεικονίζονται στη ζωφόρο του Παρθενώνα. Μαθαίνουν την μορφή, τις ιδιότητς, τα σύμβολα, τους σχετικούς με την λατρεία τους μύθους, ανακαλύπτοντας την ξεχωριστή προσωπικότητα του καθενός ώστε να κατανοήσουν τον ρόλο του κάθε Θεού και του συμβόλου του.

Η δράση βασίζεται στο παραμύθι "Ο Φίλιππος και τα μαγικά κρόταλα." της Μάνιας Δούκα.

Η γνωριμία του Δία με την Ήρα:

Ο Ποσειδώνας με την τρίαινά του κινεί τα κύματα:

Ο παράφορα ερωτευμένος Απόλλωνας κυνηγάει την Δάφνη:

Η γέννηση της Αφροδίτης:

Ο χορός του Διόνυσου με τους Σάτυρους:

Με την βοήθεια της διαδικτυακής εφαρμογής "Parthenon Frieze" τα παιδια γνώρισαν τον Παρθενώνα και τη ζωφόρο και στη συνέχεια παίξανε με αυτή.