Mini planetarium-Το κινητό πλανητάριο.

Στις 24 Μαίου το σχολείο μας είχε την χαρά να παρακολουθήσει την ταινία "The mole-Ο τυφλοπόντικας" στο πλάισιο της εκπαιδευτικής επίσκεψης του Μίνι πλανητάριου.

Ο ψηφιακός εκπαιδευτικός κόσμος έιναι ένας νέος διασκεδαστικός τρόπος αναβάθμισης της εκπαιδευτικής διαδικασίας ενθαρρύνοντας έτσι με διαδραστικό τρόπο την γνώση σε όλες τισ βαθμίδες εκπαίδευσης. Το κινητό πλανητάριο είναι ένας ειδικός θόλος χωρητικότητας 35 παιδιών πάνω στον οποίο προβάλλονται ταινίες εκπαιδευτικού, επιστημονικού και ψυχαγωγικού περιεχομένου.

Η ταινία που προτείνεται για την προσχολική ηλικία είναι η "The mole-Ο τυφλοπόντικας". Ο Πλάτωνας, ο μικρός μας τυφλοπόντικας που ζει στα έγκατα της γης, αποφασίζει να ζητήσει απο τους γονείς του, μαζί με τον δάσκαλό του Σωκράτη και τους τρεις αγαπημένους φίλους του, τα σκουληκάκια, την Α, τον Β και τον Γ, να τον αφήσουν να βγει στην επιφάνεια για πρώτη φορά και να αντικρύσει τι "υπάρχει εκεί έξω".

Moles - What is out there? - Full Film (35 min.) from Albedo Fulldome on Vimeo.